Mistrovství ČR družstev

8. 10. 2009

Za pěkného atletického počasí hostil uplynulou sobotu atletický stadión na břehu rybníka Jordánu v Táboře finále mistrovství České republiky družstev dorostenek. Podle papírových propočtů podle předběžných přihlášek, známých již o den dříve, byl jasným favoritem tým AK Zlín před domácími dívkami a souboj o bronz měl být otevřený právě pro družstvo Kolína a Opavu. Trochu pesimismu ale přinesl do kolínského tábora ranní sraz, na kterém chyběly Kamila Kleiberová a Linda Vondrová, které poslední noc „skolila“ chřipka. Nakonec ale, jak už to ve sportu bývá, bylo všechno jinak.

Začátek utkání se Kolíňačkám moc nepovedl. V chůzi na 3000 metrů došla Markéta Francová až jedenáctá (26:50,09),  a tedy bez bodu. Závod se nevydařil ani koulařkám, když bodovala pouze devátá Lenka Matoušková (10,66). Zcela naprázdno vyšly dívky v modrobílém v hodu kladivem a Kolín se tak krčil po úvodních disciplínách až na posledním místě. Na lepší časy se začalo blýskat až ve skoku dalekém. Tam skvěle zabojovala kapitánka družstva Žaneta Sovadínová a novým osobním rekordem 539 cm získala 8 bodů za 3. místo. Výrazně si osobní rekord posunula na 526 cm také šestá Martina Douděrová a bodovala ještě devátá Andrea Semrádová (511). Skvělý výkon pak předvedla ve skoku o tyči vítězná Aneta Morysková, která posunula kolínský historický rekord i letošní nejlepší český výkon v dorostenecké kategorii na 370 cm a důležité 4 body vybojovala také Barbora Skalníková (240). Po první čtvrtině tak vše vypadalo podle předpokladů, když suverénně vedl Zlín (92), druhá byla Opava (55), třetí Kolín (32) a překvapivý byl jen nižší zisk Tábora (30).

Kolínská děvčata však od této chvíle pokračovala ve výborných výkonech v podstatě bez jediného výpadku. V běhu na 100 m překážek nejprve naprosto senzačně vybojovala při svém prvním startu v životě na dorosteneckých překážkách teprve 14letá Nikol Lumendová časem 15,35 druhé místo o setinku za vítězkou a osobní rekord si vylepšila i pátá Kristýna Czakojová (15,84). V běhu na 800 m se po dlouhé nemoci výborně vrátila na dráhu třetí Karolína Novotná (2:31,82) a šestou příčku ve finiši uhájila Kateřina Puncmannová (2:38,87). Velký bodový zisk přinesl i skok vysoký. Už svou druhou disciplínu vyhrála v osobním rekordu 160 cm Aneta Morysková a 3 body přidala za 149 cm také Kateřina Čokrtová. Pak však přišel běh na 100 metrů a kolínské konto se nerozrostlo ani o bod, zatímco táborská děvčata tady nasbírala bodů 22. První polovinu závodu pak ukončil běh na 400 m, v němž kolínská děvčata skončila na 4. a 5. místě v pořadí Johana Kratochvílová (61,59) a Petra Sotonová (61,69). Po deseti disciplínách ale vypadalo pořadí přesně podle předběžných odhadů. Bezpečně vedl favorizovaný Zlín (147) před domácím Táborem (104) a Opavou (92), na niž Kolín ztrácel pět bodů.

To však bylo naposled, kdy opavská děvčata mohla myslet na medaili, protože od této chvíle každá disciplína začala přinášet do kolínské pokladničky tučné bodové zisky. Nejprve v běhu na 1500 m překážek v osobních rekordech doběhly druhá Jana Gladková (5:56,02) a pátá Jana Čokrtová (6:06,58). Skvěle vyšel kolínským dívkám trojskok. Druhé místo patřilo za 10,91 Andree Semrádové, čtvrté v osobním rekordu 10,46 Petře Andrejskové a dva, jak se později ukázalo, nesmírně důležité body vyskákala za 9,33 Denisa Králová. Devět bodů pak z běhu na 3000 m přidaly třetí Pavla Dvořáková (12:05,38) a desátá Kateřina Čokrtová (14:05,97). V oštěpu potvrdila druhým místem a výkonem 42,92 m Petra Andrejsková stabilní špičkovou výkonnost a velice důležitých 5 bodů vybojovala také šestá Lenka Matoušková (32,02). Zcela nečekaných 11 bodů pak přinesl běh na 300 m překážek, kde přímý souboj Nikol Lumendové a Kristýny Czakojové oběma vynesl osobní rekordy (48,38 a 48,48) a také 5. a 6. příčku místo očekávaných nebodovaných míst. Po třech čtvrtinách utkání se snížil náskok vedoucího Zlína (175) před Táborem (160) i Kolínem (154), čtvrtá Opava už medailové příčky ztrácela z dohledu (133).

Posledních 5 disciplín zahájil běh na 200 metrů. Zde se znovu blýskla Žaneta Sovadínová, když těsně uhájila na cílové šachovnici 4. místo (26,86) a o 9. příčku se časem 27,20 rozdělila Petra Sotonová. Proti oběma vedoucím týmům ale Kolín nabral ztrátu, protože Zlín si připsal 14 a Tábor dokonce 17 bodů. Hod diskem se skvěle povedl Lence Matouškové, která o 8 cm vyhrála v osobním rekordu 35,17 a bodík získala i Petra Andrejsková (26,31). Zatímco Zlín zde získal 21 bodů, Tábor naopak vyšel s hubenými 3 bodíky. Tři disciplíny před koncem tak Kolín ztrácel na Zlín propastných 35,5 bodu, zatímco na Tábor jen 5,5. Co vše je ale v atletice možné, ukázal závěr závodu.

V běhu na 1500 metrů totiž kolínské dívky Martina Kolářová a Kateřina Procházková vyběhly za 4. a 5. místo 13 bodů (5:31,02 a 5:44,78), zatímco Zlín vyšel naprázdno a po zisku 9 bodů se zmenšil i náskok Tábora. Všechno pak zamotaly štafety na 4x100 metrů. Ty vyhrál Tábor A o pouhých 11 setin před kolínským kvartetem Douděrová, Novotná, Kratochvílová, Semrádová (51,37), jemuž chyběla k vítězství snad o 5 metrů delší trať, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. B štafeta Tábora totiž dokázala vyběhnout ještě 4. místo, zatímco čtveřice Kolína Semerádová, Králová, Gladková, Kolářová skončila šestá (53,56). Jediná štafeta Zlína však po kolizi s Opavou ztratila kolík a vyšla bodově naprázdno!

Před závěrečnou štafetou na 4x400 m tak vedl Zlín už jen o 3 body před Táborem a o 8,5 před Kolínem, přičemž Zlín měl na startu jedinou štafetu proti třem kvartetům soupeřů. V běhu A štafet finišmanka kolínské sestavy Sovadínová, Novotná, Kratochvílová, Sotonová (4:13,29) v cílové rovince „přejela“ štafetu Tábora a Zlín doběhl až čtvrtý. Před úplně posledním během mistrovství tak Kolín ztrácel 4,5 bodu na Zlín a 3,5 bodu na Tábor. O všem rozhodl až závěrečný běh B a C štafet. Kolínské „béčko“ Czakojová, Dvořáková, Lumendová, Gladková (4:22,10) porazilo o dvě místa B tým Tábora a získalo 6 bodů. V tu chvíli byl Zlín mimo hru, Kolín měl jisté stříbro a o zlatu rozhodoval dramatický doběh C družstev, v němž kolínská finišmanka kvarteta Semerádová, Puncmannová, Čokrtová, Kolářová znovu přespurtovala táborskou štafetu a kolínské ruce vylétly nahoru. Velká radost však trvala pouze půlminutku, než rozhodčí oznámili diskvalifikaci kolínské C štafety pro chybnou předávku. Nakonec však propočty ukázaly, že i kdyby k diskvalifikaci nedošlo, chybělo by kolínským dívkám půl bodu k zisku zlatých medailí. A tak slzičky rychle oschly, bouchlo šampaňské a 23 rozjásaných děvčat v modrobílých dresech si vystoupilo pro stříbrné medaile a jeden z největších úspěchů kolínské atletiky v historii.

Konečný výsledek finále mistrovství ČR:

1. Vodní stavby Tábor 221, 2. Sokol Kolín-atletika 218,5, 3. AK Zlín 217, 4. Sokol Opava 171, 5. Lokomotiva Beroun 121, 6. Slezan Frýdek-Místek 89, 7. TJ Klatovy 75,5.