Jdi na obsah Jdi na menu

Mistrovství ČR družstev žáků 2011

Čtvrtí žáci bojovalin až do konce o medaili !

Definitivní tečku za letošní atletickou sezónou na dráze udělali v sobotu 8. října při finále mistrovství České republiky družstev starší žáci a žákyně. Za velmi chladného a deštivého počasí měli na staroboleslavském stadiónu želízko v ohni i kolínští atleti, neboť z konkurence téměř 80 družstev se po 2. místu ve středočeském přeboru a 3. místu v semifinále šampionátu mezi 10 nejlepších českých týmů probojovali starší žáci.

Hned úvodní disciplíny ukázaly, že za titulem si jasně půjdou mladí atleti z Opavy, a za nimi se rozpoutal boj o stříbro a bronz mezi družstvy z Jablonce nad Nisou, Hradce Králové a Kolína. Klíčovou se ukázala už první, nejméně populární disciplína, 3000 m chůze, které se dlouhodobě v Kolíně trenérsky nikdo nevěnuje a v níž jablonečtí žáci získali 17 bodů, královéhradečtí dokonce 21 a kolínští díky devátému Petru Veselému (20:42,64) pouhé 2 body. V hodu kladivem se poté velmi dařilo Matěji Svobodovi, který obsadil výborné 2. místo (33,78). Cenných 5 bodů vybojoval v běhu na 800 m Michal Bureš (2:23,28) a vzápětí první kolínské vítězství získal v běhu na 100 m překážek Mikuláš Havel (14,16). Hned v následujícím finále na 60 m si nejlépe vedla největší hvězda kolínského týmu, Lukáš Hodboď, který přesvědčivě vyhrál za 7,35 s. Když potom skok daleký přinesl zásluhou 2. místa Michala Tomiho (589) a 5. příčky Víta Müllera (566) plných 16 bodů, ve třetině utkání ztráceli Kolíňáci na Jablonec pouhé tři body a na Hradec Králové dokonce měli 10 bodů k dobru.
Královéhradečtí ale kontrovali v hodu oštěpem, kde získali 20 bodů a chlapci v modrobílém zde vyšli naprázdno. Ale utkání se vyvíjelo jako na houpačce, a tak na kolínské konto v následujícím běhu na 300 metrů přibylo 16 bodů po vítězství Lukáše Hodbodě (37,33), sedmé příčce Davida Koubského (40,14) a bodu Bohuslava Donáta (40,47) a hned na to ve skoku vysokém 13 bodů, když Mikuláš Havel skončil třetí (185) a Michal Tomi šestý (166). V polovině utkání se tak kolínští žáci ocitli dokonce druzí! Toto místo udrželi i po běhu na 1500 m překážek, kde pátým místem bodoval Vítek Vejr za 5:30,55. Po běhu na 3000 metrů, v němž bodoval naprosto stejným umístěním i Matěj Vejr (11:33,06), a běhu na 200 m překážek, v němž doběhl na šesté příčce Vít Müller, se naplnily dvě třetiny závodu a v naprosto vyrovnaném souboji drželi kolínští atleti bronzovou pozici.
Již definitivně se před ně dostali závodníci z Hradce Králové po vrhu kouli, kde získali 20 bodů oproti 4 kolínským, o něž se zasloužil Vojtěch Jelínek (11,20). Jablonečtí obrovsky poskočili po skoku o tyči, kde nasbírali plných 31 bodů. Kolínské konto se zde navýšilo o sedm bodů, když Vít Müller a Lukáš Bečka obsadili 7. a 8. pozici shodným výkonem 270 cm. A Kolíňáci bojovali i dál. Lukáš Hodboď vyhrál i při svém třetím startu běh na 150 m (17,10) a Bohuslav Donát doběhl osmý (18,60). V běhu na 1500 m se dařilo třetímu Jiřímu Lietavcovi (4:40,95) i osmému Josefu Hromádkovi (5:11,76). Naposledy se Kolín vrátil před Jablonec na bronzovou příčku po poslední individuální disciplíně – hodu diskem. V ní bodovali hned tři Kolíňáci – čtvrtý Matěj Svoboda (34,38), pátý Mikuláš Havel (34,31) a devátý Vojtěch Jelínek (30,49).
Vzhledem k tomu, že nejlepší závodníci Kolína startovali ve třech individuálních disciplínách a nemohli tak podle soutěžního řádu nastoupit ve štafetách, bylo zjevné, že týmu zřejmě pouhé dva body náskoku nebudou stačit. A tak tomu také bylo. Ve štafetě na 4x60 m doběhla sestava Veselý, Franc, Bečka, Plášil sedmá (31,68), a protože jablonečtí získali 13,5 bodu, bylo rozhodnuto. Nic na tom nezměnila ani závěrečná štafeta na 3x300 m, v níž trojice Donát, Koubský, Bureš doběhla čtvrtá (2:06,36).
Celkové čtvrté místo, i když bylo pro kolínské žáky, vedené Vlastou Šlezovou a Antonínem Morávkem, po celodenním tuhém boji určitě zklamáním, je ale druhým nejlepším umístěním týmu v celé historii a tento úspěch jen dovršil skvělou kolínskou atletickou sezónu, ozdobenou v soutěžích družstev postupem žen do extraligy, bronzovou medailí juniorek, čtvrtou příčkou žáků a šestým místem juniorů. A to spolu s 21 medailemi z individuálních šampionátů řadí kolínskou atletiku v konkurenci 262 českých klubů do absolutní české špičky.