Jdi na obsah Jdi na menu

Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2011

Helena Jiranová mistryní ČR a další 4 medaile !  24..6..2011

V druhé polovině června jako už tradičně vyvrcholila letošní domácí mládežnická atletická sezóna mistrovstvím České republiky v kategoriích dorostu a juniorů. Výborně si vedla i výprava kolínských atletů, která vybojovala pět cenných kovů.

Nejlépe si v moravskoslezské metropoli vedla svěřenkyně Ivana Kargera Helena Jiranová, která si nejprve v sobotních rozbězích dorostenek zajistila časem 57,35 s postup do nedělního finále. I v něm potom v čase 56,99 s dominovala a vybojovala si tak titul mistryně České republiky! Blízko ke zlatu měli i další dva kolínští atleti. Dorostenec Matyáš Dalecký, svěřenec Antonína Morávka, bojoval v dorostenecké výšce i přesto, že šlo o jeho první start po zranění, až do poslední chvíle o titul, když po zdolaných 198 cm vynechal 201 cm, ale další postupnou výšku nepřekonal a po halovém titulu se musel tentokrát spokojit se stříbrem. Členka tréninkové skupiny Jany Šedinové dorostenky Kamila Kleiberová pak překvapila na trati 1500 m překážek, na které ještě do posledního kola vbíhala s náskokem na prvním místě. Nakonec z toho byla stříbrná medaile, první Kamilin velký úspěch v dosavadní kariéře. Vynikající výkon předvedla v oštěpařském sektoru svěřenkyně Jiřího Tuřka Petra Andrejsková. Ta sice nestačila na jednu z nejlepších evropských závodnic Irenu Šedivou, ale posledním hodem poslala 600 g těžké náčiní až do vzdálenosti 47,90 m, což znamenalo nejen třetí kolínské stříbro, ale také nový osobní rekord a kolínský historický rekord žen. O poslední kolínskou medaili, tentokrát bronzovou, se postarala štafeta dorostenek na 4x400 m, která běžela v sestavě Nikol Lumendová, Petra Sotonová, Karolína Novotná a Helena Jiranová a zaběhla čas 4:06,76.

Kromě pěti medailí si mladí kolínští atleti k úspěchům připočítali ještě šest umístění v elitní české osmičce. Pátou příčku obsadilo kvarteto juniorek v běhu na 4x100 m ve složení Petra Sotonová, Kristýna Czakojová, Žaneta Sovadínová a Helena Jiranová, které zaběhlo čas 50,02 s. Sedmou příčku pak vybojovala ve své doplňkové hodu diskem Petra Andrejsková (30,88) a štafeta juniorů na 4x100 m Matěj Palán, Jaroslav Weihrauch, Jiří Kunt a Zdeněk Baláček (46,43). Finálovou osmičku pak uzavíraly dvě překážkářky. Juniorka Kristýna Czakojová si v rozběhu vylepšila osobní rekord na 100 m překážek na 15,36 s, ve finále pak zaběhla čas 15,57. I dorostenka Nikol Lumendová běžela rychleji v rozběhu (15,01) a tímto časem posunula kolínský dorostenecký rekord. Ve finále jí potom rozhodčí naměřili čas 15,18. Osmé místo patřilo ve skoku vysokém také junioru Lukáši Pokornému (184).

Ostatní Kolíňáci se už do finále neprotlačili. Nejblíže byli juniorka Barbora Skalníková ve skoku o tyči (289), dorostenka Nikol Lumendová v dálce (514) a štafeta juniorů na 4x400 m Baláček, Palán, Kunt, Weihrauch (3:36,58), kteří skončili devátí. Desátá doběhla na 1500 m v osobním rekordu dorostenka Kateřina Procházková (5:20,38), jedenáctou příčku pak obsadil junior Miroslav Novotný v hodu kladivem (33,29). Na 13. místě skončili junior Zdeněk Baláček ve skoku dalekém (623) a dorostenka Karolína Novotná v běhu na 400 m (61,04). Hned za ní doběhla Petra Sotonová (61,16) a stejné místo na stejné trati obsadil také dorostenec Jaroslav Weihrauch (53,59). Osmnácté místo patřilo v běhu na 200 m juniorce Žanetě Sovadínové (27,15) a 21. příčku obsadil Jiří Kunt v běhu na 300 m překážek (44,01).

Kolínští atleti tak rozšířili svou letošní bilanci na 12 mistrovských medailí a 12 finálových umístění. Nejbližší příležitostí doplnit tuto sbírku pak mají o prvním červencovém víkendu, kdy proběhne v Brně republikový šampionát mužů a žen.