Sezónu zakončilo starší žactvo v Jablonci na MČR družstev. Navzdory nevlídni počasí se urodilo 6 osobáků

V sobotu 7.10.2017 jsme se vydali na cestu do Jablonce nad Nisou, kde se uskutečnilo Mistrovství ČR družstev staršího žactva. Náš oddíl zde reprezentovalo jak družstvo dívek tak chlapců. Děvčata měla ambice rozhodně vyšší, ale nakonec jim bronzová medaile unikla velmi těsně o 1,5 bodu. Kluci tak vysoké cíle neměli a při absenci dvou výrazných členů týmu, jim konečné 7. místo, které jsem avizoval již ráno při cestě autobusem, celkem sedlo.

V Jablonci se hodně zadařilo sprinterce Janě Šafránková. Ta nejprve na 60 m postoupila do finále A, kde se nakonec umístila na 4. místě v čase 8,04 s. Dalším startem byla pro Janču stopadesátka, kde si v první dráze nádherným výkonem 19,25 s doběhla pro nečekané 6. místo a hlavně pro veliký osobák. Tenhle závod byl pro mě opravdu velkým zážitkem. Tak perfektně vyběhnutá zatáčka, rovné linie, švih, nasazování kroků...fakt moc hezké Jani!

Mezi děvčaty bojovala i Róza Znamínková, která v tyči zdolala 200 cm a tento výkon na body bohužel nestačil. Ve štafetách byla Róza však obrovskou posilou pro obě Béčková kvarteta.

Kristýně Růžičkové bohužel tentokrát nevyšly příliš dobře individuální starty na 60 m a 300 m. O to více se snažila na štafetě 4x300 m, kde spolu s kolegyněmi doběhla na 1. místě.

Šárce Havlové, která nejdříve nastoupila k závodu na 800 m, tento start příliš nevyšel a body byly hodně vzdálené. Ve výšce však čistým zápisem obsadila výkonem 145 cm hezké 6.místo a hodně pomohla také v B štafetě 4x300, která skončila na 8.místě.

U kluků se vynikající formou prezentoval Pepa Šedivý. Ten si dnes totiž dokázal zlepšit oba překážkářské osobáky! Na 100 m překážek o jednu setinu vylepšil svůj výkon z MČR jednotlivců na 14,56 s a bral za něj 9. příčku. Na dvojnásobné trati mě podobně jako u Jančy strašně bavilo sledovat, jak si to Pepa excelentně "valí" až do cíle. Tentokrát Pepovi vyšly dobře všechny mezery, perfektně zvládl rytmus, dobře zvládnutý náklon a útok do překážek. Prostě lahoda jahoda. Moc mě těšilo, jak si to Pepa užívá. Výkon 27,71 s je jako z říše snů a znamenal absolutně neočekávané překvapení v podobě 6. místo.

Osobáček přidal také Tadeáš Zákora. Ten sice nejdříve po solidním rozběhu na 60 m (7,67 s) díky losu do prvního nejkvalitnějšího běhu, nepostoupil do finále, ale na 150 m dokázal napodobit Janin výkon a obdobě kvalitním projevem si doběhl pro nový osobák 17,96 s. Čas pod 18 vteřin je úžasný. Velké body za 4. místo přidal s kolegy ve štafetě na 4x60 m.

Kuba Bílek začal trať na 3000 m chůze hodně odvážně, když se vrhl do čela celého startovního pole. Tempo si dokázal udržet, i když se posunul po prvním kilometru na 5. místo. V cíli zaznamenal vynikající čas 19:31,50, což je zlepšení osobáku skoro o půl minuty a hlavně to znamenalo nečekané 4. místo a nový osobáček.

Ve výšce si dobře vedl Standa Bělka, který mi sice hned po ránu zvedl krevní tlak na neměřitelné hodnoty, když jsem ho po telefonu budil, zatímco autobus již odjížděl od stadionu. Druhým místem ve výškařském sektoru za 171 cm mě trochu uchlácholil, i když bych ho z rána nejradši roztrhl jako hada.

V chodeckém závodě nastoupil také Honza Brát, který tak pro družstvo přinesl jakousi oběť. Obzvláště trpkou příchuť potom měla jeho diskvalifikace na jeden a půltém kilometru, rozhodčími odůvodněná jako nedostatečná snaha. V tu chvíli jsem byl asi krapet slyšet po celém stadionu, ale i když rozhodčí respektuji a snažím se k tomu vést i svoje svěřence, takovéto výroky mě doslova přivádějí k varu. V dalším startu Honza běžel 100 m překážek. Bohužel výkon 15,44 s na body nestačil.

Dalším obětavcem chodcem byl také Tomáš Forman. Ten závod dokončil na 8. místě a družstvu tak přidal 3 bodíky. Ve své hlavní disciplíně skoku do dálky musel po 3 pokusech soutěž ukončit pro svalové zranění.

Na krátkými překážkami 100 m př. se na vynikajícím 6. místě umístil Tomáš Konvalina ve výkonu jen 8 setin vzdáleném od osobáku (14,23 s). Ve štafetě 4x60 m přidal společně s Tadeášem Zákorou, Zdeňkem Křečkem a Pepou Šedivým dobrým výkonem 28,73 s 7 bodů.

Velkým překvapením byl postup Zdendy Křečka do B finále na 60 m a následné umístění se na celkové 9. pozici.Finálový čas pouhou 1 setinku od osobáku (7,62 s) je velkým příslibem pro další trénink. Body přidal Zdeněk i s kluky ve štafetě 4x60 m. V dlouhé štafetě zaznamenal Zdenda zajímavý čas 42,2 s.

Pro Tomáše Sojku jsem si připravil náročný dvojboj a to hned v úvodu časového programu.  Nejprve absolvoval závod ve skoku o tyči, kde vyrovnaným osobákem 240 cm získal 1 bod za desáté místo, aby vzápětí přezul tretry a vydal se chodecký závod 3000 metrů, v němž pro družstvo zašel 2 body. Úplným vrcholem byla ale třístovková štafeta, v níž Tomáš zaběhl pro mě senzační čas na svém úseku (38,6 s).

Úplným nováčkem, který si dnes prošel křtem ohněm, byl Kuba Záhora. Toho jsem k závodům a vůbec atletice oslovil až během uplynulého týdne, aby náš tým posílil na 1500 m. To se nakonec ukázalo jako perfektní tah, neboť si Jakub zaběhl skvělý osobák 4:57,76 a hlavně se umístil na 6. místě, což pro tým přineslo krásných 5 bodíků. V třístovkové štafetě prokázal Kuba, že ani sprinterské disciplíny mu nejsou cizí (42,9 s).