Mistrovství ČR žactva

22. 9. 2009

Poslední letošní atletické individuální mistrovství České republiky na dráze vybojovali na olomouckém stadiónu žáci a žákyně. Mezi několika stovkami nejlepších českých závodníků se neztratilo ani 11 zástupců kolínské atletiky, kteří vybojovali dvě medaile a pět umístění ve finálové osmičce.

foto ZDE

Vynikajícího úspěchu dosáhl především Matyáš Dalecký, svěřenec trenéra Antonína Morávka), kterému se podařilo v dramatické soutěži obhájit ve výškařském sektoru zimní halový titul. ObrazekOpravoval sice hned na své základní výšce 169 cm, pak však vše překonával na první pokus a držel se na druhém místě. Na třetí příčku ho posunula sice další oprava na 180 cm, ale pak se napoprvé překonanými 183 cm vrátil na druhé místo a když skočil i 185 cm bez opravy, dostal se do čela soutěže. Vedení si udržel úspěchem i na 187 cm, a protože o dva centimetry výše neuspěl ani on, ani jeho dva poslední soupeři, stal se zaslouženě mistrem ČR.

Příjemným překvapením skončil závod štafet dívek na 4x60 m. Kolínské kvarteto ve složení Martina Douděrová, Karolína Novotná, Pavla Dvořáková a Petra Sotonová vyhrálo svůj rozběh časem 30,98 s a celkově vybojovalo nečekanou bronzovou medaili.

Pouhých 10 centimetrů od medaile skončil tyčkař David Seifert, když zdolaných 323 cm mu zajistilo 4. místo. Velice těsně unikla medaile i děvčatům ve štafetě na 3x300 metrů. Trojice Pavla Dvořáková, Nikol Lumendová a Petra Sotonová vyhrála druhý rozběh a v tu chvíli byla o pouhých 0,20 s druhá. V posledním rozběhu ale hned trio štafet bylo rychlejších, a tak kolínská děvčata nakonec dělilo od medaile 0,49 s. Jen 4 cm od zlata, ale bohužel také až na 5. místě, skončila ve skoku vysokém Linda Vondrová. Jednou z velkých favoritek na medaili v běhu na 300 m byla halová mistryně republiky Petra Sotonová. Ta ale na podzim nemá formu ze začátku roku. Nejprve sice časem 42,50 s postoupila do finále, ale v něm čas 42,30 s stačil jen na 6. místo. Posledním finálovým umístěním bylo 8. místo Nikol Lumendové v běhu na 100 m překážek časem 15,70 s.

Ostatním kolínským zástupcům se už tolik nedařilo. Devátou příčku obsadila štafeta chlapců na 4x60 m v sestavě Plášil, Seifert, Lonek, Dalecký za 29,03 s. Martina Douděrová v běhu na 60 m zaznamenala také 9. nejlepší čas a na 60 m překážek byla jedenáctá za 16,21 s. Jedenáctá doběhla na 200 m překážek i Nikol Lumendová za 31,72 s. Nikola Siváková obsadila v hodu diskem 12. příčku (22,62), Pavla Dvořáková doběhla na 1500 m třináctá (5:24,75) a stejné místo obsadil v hodu kladivem Zdeněk Plášil (28,41).